frelki news2

Wyszły kobiety na morski piach... Wyszły z kopalń, hut, zakładów odzieżowych i włókienniczych... A może nigdy tam nie weszły. Może całe życie spędziły w eleganckich biurach, może w windach biurowców wciskały najwyższy guzik. A może siedzą i czekają same ze sobą, z wyrzutami sumienia, z Bogiem na makatce i obrazkiem świętym na ścianie... Same ze sobą, z tym, co niewidzialne. To zaleją trzeci raz tę samą torebkę od herbaty, to obejrzą kawałek serialu w telewizji. Siedzą w M2 na wersalkach, patrzą przez okna, podlewając paprotki. Codziennie rytuały, zwykłe obrzędy; małe tęsknoty, wielkie nadzieje. Chyba że odwrotnie... Kobiety, dziewczyny, laski, dziołchy, frelki...

Spektakl Frelki powstał na podstawie fragmentów wybranych tekstów dramatycznych wyróżnionych w konkursie literackim Jednoaktówki po śląsku. Wyrósł z nich obraz śląskiej kobiety, daleki od tego z rubasznego dowcipu. Czy więc jest to klasyczne teatralne przedstawienie? Performance? Happening? Koncert? Popis pogrzebowych płaczek, łzawic, chłostek? Lament lub odśpiewana rytualnie żałobna pieśń za czymś, czego nigdy się nie poznało? Frelki Marcina Gawła to przede wszystkim intymna wypowiedź reżysera i aktorek o samotności, oczekiwaniu i ciszy, zderzającej się z niepokojącym hurgotem dźwięków świata i odgłosów pozaziemskich. Reżyser i trzy kobiety, Wszyscy troje zmagają się z językiem śląskim. Dla nikogo jednak nie jest cepelią, a płynącym z serca strumieniem, w którym da się wypowiedzieć to, co w każdym innym języku jest niewypowiadalne.

 

Premiera

Teatr na Poziomie - "Frelki"

Sobota, 6 grudnia 2014, godz. 19.00

Niedziela, 7 grudnia 2014, godz. 19.00

Zjazdy pod ziemię od 17.45 do 18.45

Kopalnia Guido, ul. 3 Maja 93

Bilety: normalny 20 zł/os., ulgowy 10 zł/os.

UWAGA! Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc konieczna wcześniejsza rezerwacja telefoniczna pod nr. (32) 271 40 77.

Reżyseria, scenariusz i scenografia: Marcin Gaweł
Dramaturgia: Łukasz Zaleski
Muzyka: Anna Stela, grupa kIRk
Ruch sceniczny: Jakub Krawczyk
Światło: Radosław Latoszek
Materiały wideo: Jerzy Koenigshaus
Występuje: Joanna Romaniak , Kornelia Trawkowska, Aniela Furmaniak

Dofinansowano ze środków Województwa Śląskiego

 

Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza są obiektami należącymi do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu  jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.
Obiekt należy do Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego.