Jesteś gotów na podziemną przygodę?

Czekają na Ciebie dwa świetnie zachowane poziomy wydobywcze: 170 m i 320 m. Pod ziemią znajdziesz się dzięki autentycznej szoli, takiej samej, jaką używają górnicy na czynnych kopalniach. Ekspresowy zjazd w ciemnościach zajmuje zaledwie kilkadziesiąt sekund!

guido8

W pierwszej kolejności odwiedzisz najstarsze dostępne rejony Kopalni Guido na poziomie 170 m. Przewodnik opowie Ci o trudzie pracy w kopalni z początku XX wieku – okresu mechanizacji, postępu technologicznego, ale także okresie najsilniejszego kultu św. Barbary w górnośląskim górnictwie. To bowiem patronka górników jest postacią centralną w tej części zwiedzania.

m IMG 7749

Podczas zwiedzania poziomu 170 m zajrzysz do oryginalnie zachowanych stajni końskich i dowiesz się o roli, jaką odegrały konie w historii górnictwa. Poznasz także zagrożenia czyhające na górników pracujących pod ziemią, a dzięki multimedialnym efektom niemal „poczujesz” je na własnej skórze.

Punktem kulminacyjnym poziomu 170 m jest kaplica świętej Barbary, zwracająca uwagę ze względu na walory architektoniczne: surowa cegła, konstrukcje stalowe i industrialny klimat mieszają się tu z monumentalizmem znanym z tak częstych na Śląsku neogotyckich ceglanych kościołów. W kaplicy dla grup zorganizowanych jest możliwość odprawienia mszy świętej.

koledowanie guido 06 01 2016 36

Największymi atrakcjami na poziomie 320 m są pokazy pracy wielkich maszyn górniczych i przejazd elektryczną kolejką podwieszaną. Odkrywanie poziomu 320 wiąże się przede wszystkim z poznawaniem rozwoju techniki górniczej od końca XIX wieku aż do czasów współczesnych.

podszybie320

Tutaj przekonasz się, jak wygląda ciężka praca górnika, w jakich warunkach wydobywa się węgiel oraz co matka natura potrafi zrobić z kopalnianym chodnikiem, który nie jest zabezpieczony obudową górniczą. Przejdziesz przez prawdziwy labirynt górniczych wyrobisk – momentami będzie stromo i ciasno! Pamiętaj, że na całej trasie turystycznej należy zawsze mieć kask chroniący głowę.

Choć Kopalnia Guido od lat nie wydobywa węgla, to na trasie turystycznej go nie brakuje. Podczas zwiedzania zobaczysz go co najmniej cztery razy, i to w zupełnie surowej formie pokładu o grubości nawet do dwóch metrów. 

guido13

Część trasy na poziomie 320 m pokonasz elektryczną kolejką podwieszaną. Jest to jedyna tego typu kolejka górnicza na świecie udostępniona dla turystów! Zawiezie Cię ona w rejon pracy dwóch kombajnów górniczych, chodnikowego i ścianowego. Tam z bliska zobaczysz, jak pracują te potężne maszyny do urabiania skał i węgla.

guido4

Zwiedzanie Kopalni Guido kończy się w najgłębiej położonym pubie w Europie! Hala Pomp dla osób pełnoletnich oferuje specjalność zakładu, czyli piwo „Guido” - wyśmienite, warzone przez lokalny browar z Gliwic, występujące w jasnej i ciemnej odmianie. W Hali Pomp możesz także wypić filiżankę kawy, zakupić pamiątki i spróbować śląskiej kuchni.

guido6

Warto wiedzieć

  • Czas zwiedzania: 2,5 - 3 godziny;
  • Długość trasy: 3,5 km;
  • Ograniczenie wiekowe: ukończone 6 lat (grupy z młodszymi dziećmi zapraszamy do podziemnej trasy w Kopalni Królowa Luiza);
  • Zwiedzanie odbywa się w grupach do 24 osób;
  • Temperatura pod ziemią wynosi 13-16 stopni Celsjusza niezależnie od pory roku;
  • Zalecany odpowiedni ubiór i obuwie z płaską podeszwą;
  • Z uwagi na różnice ciśnień, odradzamy zwiedzanie osobom z ciężkimi schorzeniami;
  • Kobiety w ciąży powinny skonsultować się z lekarzem;
  • Wcześniejsza rezerwacja lub zakup biletu online są obowiązkowe.

Kup bilet online kopalnia guido

Nadchodzące wydarzenia:

Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza są obiektami należącymi do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu  jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.